19-02-2019 r. Wersja do wydruku  

Wieczornica pt.: „Gloria Victoribus”

 

 

 

 

 

 

16 lutego 2019 roku w sali w widowiskowej w Dolsku odbyła się wieczornica pt.: „Gloria Victoribus” upamiętniająca 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pani Burmistrz Barbara Wierzbińska przywitała gości i wprowadziła w atmosferę tamtych lat, przedstawiając wiersz pana Kajetana Pyrzyńskiego.

 

Reżyserem tego wielkiego przedsięwzięcia była pani Beata Szafraniak. Wraz z uczniami Szkoły Podstawowej im J. Kusocińskiego w Dolsku, uczniami ze szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Masłowie, nauczycielami oraz mieszkańcami gminy Dolsk nadała spotkaniu uroczysty, ale i radosny nastrój.

 

W kilku scenach zostały ukazane losy Polaków dążących do odzyskania niepodległości, moment wybuchu powstania, jego wygrana, ból i cierpienie spowodowane rozstaniem żołnierza z rodziną. Pojawiły się również alegorie Polski walczącej, niepodległej, zniewolonej i przyszłości, która jest w rękach dzisiejszych Polaków. Nie zabrakło także przybycia Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania oraz słynnego wystąpienia w hotelu Bazar.

 

Uroczystość została zakończona apelem upamiętniającym zwycięskie Powstanie Wielkopolskie oraz wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polskiego. Wielką niespodzianką okazał się pokaz sztucznych ogni na dolskim rynku i ogromny tort wykonany specjalnie na tę okazję, którym zostali poczęstowani wszyscy przybyli goście.

 

Oprawa muzyczną zapewnili zespól saksofonowy ze Szkoły Muzycznej im. Józefa Zeidlera w Gostyniu pod batutą dyrygenta pana Jacka Węglarza oraz Lech Nawrocki – klawisze, Szymon Dudziński – perkusja.

 

 

<<< ZOBACZ WIĘCEJ  www.spdolsk.pl >>>


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.