27-10-2009 r. Wersja do wydruku  

70. ROCZNICA ROZSTRZELANIA OBYWATELI ZIEMI KSIĄSKIEJ I DOLSKIEJ

 

 

 

 

 

 

Uroczyste obchody 70. ROCZNICY ROZSTRZELANIA OBYWATELI ZIEMI KSIĄSKIEJ i DOLSKIEJ rozpoczęły się w niedzielę 25 października o godzinie 11.45 mszą św. w kościele p.w. św. Mikołaja w Książu Wlkp. Podczas mszy wystąpiła młodzież z Grupy Teatralnej z miejscowego Gimnazjum.

 

Później nastąpił przemarsz uczestników uroczystości na Rynek w asyście Orkiestry Dętej z Książ Wlkp. oraz pocztów sztandarowych. Pod Pomnikiem Rozstrzelanych Burmistrz Książa Teofil Marciniak powitał wszystkich zebranych a następnie zabrał głos Burmistrz Dolska Henryk Litka, który przypomniał wydarzenia tamtych dni. Po apelu poległych rozległa się salwa honorowa z armaty Bractwa Kurkowego w Dolsku. W ramach upamiętnienia tej szczególnej rocznicy potomkowie rozstrzelanych otrzymali pamiątkowe statuetki. Następnie zebrane delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

 

Po uroczystościach na rynku zebrani udali się na cmentarz. Tam pamięć poległych uczczono minutą ciszy i zapaleniem zniczy.

 

Po części oficjalnej zaproszeni goście spotkali się w Centrum Kultury, gdzie wysłuchali koncertu muzyki klasycznej duetu wiolonczelowego Appasionato Cello Duo. Rozdane zostały też nagrody laureatom konkursów plastycznego i multimedialnego.

 

Goście mogli także obejrzeć wystawę Izby Regionalnej i zbiorów prywatnych dotyczącą czasów wojny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.