01-08-2013 r. Wersja do wydruku  

Czy Dolsk i Gniezno połączy szlak św. Wojciecha?

 

 

 

 

 

 

Wraz z początkiem roku pojawiła się w naszej gminie ciekawa inicjatywa promocyjno-turystyczna. Jej autorem jest Pan Kajetan Pyrzyński – przedsiębiorca z Mełpina, a dotyczy ona zorganizowania i uruchomienia szlaku turystyczno-pielgrzymkowego św. Wojciecha, który miałby prowadzić z Pragi i Magdeburga - przez Dolsk - do Gniezna i dalej do Gdańska.

 

Podejmując pierwsze kroki w kierunku realizacji tego pomysłu - 26 lutego 2013 roku – Pan Burmistrz Dolska Henryk Litka wraz z Panem Kajetanem Pyrzyńskim udali się do Gniezna na spotkanie z Panem Prezydentem Jackiem Kowalskim i Ks. Prymasem Abp. Józefem Kowalczykiem.

 

Nasza inicjatywa spotkała się z wielkim zainteresowaniem – zarówno Pan Prezydent, jak i Ks. Prymas - bardzo pozytywnie ustosunkowali się do przedstawionych informacji oraz zapewnili o swoim poparciu dla tego przedsięwzięcia.

 

Podczas następnego spotkania, tym razem w Urzędzie Miasta i Gminy Dolsk w maju br., zapadały już konkretne decyzje i określone zostały pierwsze zadania do realizacji. W spotkaniu brali udział m.in. Pan Witold Opielewicz – Kierownik MGOSiR Dolsk, Pani Monika Bulińska – Dyrektor Biura Unii Gospodarczej Miast Regionu Śremskiego, Pani Daria Rosiak – Dyrektor Biblioteki w Dolsku – nie zabrakło oczywiście Pana Burmistrza i Pana Kajetana Pyrzyńskiego. Omówiono m.in. zasady tworzenia tego typu szlaków pielgrzymkowych, zobrazowano wstępną trasę przebiegu i ustalono, że w okresie wakacyjnym zorganizowany zostanie rajd rowerowy z Dolska do Gniezna, który pozwoli na dokładne „zbadanie” miejsc, przez które miałby przebiegać szlak. Obecna na spotkaniu Pani Monika Bulińska zapowiedziała jednocześnie aktywne włączenie się Unii Gospodarczej Miast Regionu Śremskiego w realizację naszego przedsięwzięcia.

 

I właśnie – 31 lipca o godz. 10.30 z rynku w Dolsku wyruszyli w trasę przyszłego szlaku pielgrzymkowego 3 pasjonaci turystyki rowerowej i miłośnicy lokalnego dziedzictwa historyczno-kulturowego: Monika Bulińska, Witold Opielewicz i Wojciech Dudziński. „Odprawy przed drogą” dokonał osobiście Pan Burmistrz, życząc im sił i bezpiecznego dotarcia do celu. Według planu jutro dotrą do Gniezna, a w piątek z powrotem zameldują się w Dolsku. Wtedy podzielą się z nami swoimi wrażeniami, co do trasy którą przejechali, jako tej która mogłaby pretendować do tytułu szlaku pielgrzymkowego św. Wojciecha.

 

 

 

 


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.