31-12-2013 r. Wersja do wydruku  

95. Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego

 

 

 

 

 

 

Bardzo uroczyście obchodzono w Dolsku 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. O godz. 17.00 w kościele p.w. św. Michała Archanioła ksiądz proboszcz Tomasz Buliński odprawił mszę św. w intencji Powstańców.

 

We mszy wzięły udział władze samorządowe, liczne poczty sztandarowe, rodziny Powstańców i młodzież. Obecna była także „grupa rekonstrukcyjna” z Gostynia.

 

Po mszy św. odbył się uroczysty przemarsz uczestników na cmentarz.

 

Burmistrz Dolska Henryk Litka oraz dyrektor Gimnazjum w Dolsku im. Powstańców Wielkopolskich – Barbara Wierzbińska wraz z osobami towarzyszącymi złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową, umieszczoną przy Gimnazjum.

 

Na cmentarzu przy mogile upamiętniającej ofiary z lat 1918-19 i 1939 – 45r., głos zabrał Burmistrz Henryk Litka, który krótko przedstawił najważniejsze fakty, dotyczące Powstania Wielkopolskiego oraz poprosił zebranych o oddanie hołdu Powstańcom poprzez złożenie wiązanek kwiatów.

 

Następnie w Sali widowiskowej w Dolsku odbyła się wieczornica zatytułowana „Nie oderwiemy się od przeszłości, nie pozwolimy jej sobie wydrzeć z duszy” - przygotowana przez Beatę Szafraniak - nauczyciela oraz młodzież z Gimnazjum im. Powstańców Wlkp. w Dolsku przy udziale chóru Lutnia i Luta.

 

Na zakończenie wszyscy chętni mogli udać się do Izby Regionalnej, gdzie zgromadzonych jest wiele eksponatów i pamiątek – również związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


.: Powrót :.
Wszelkie prawa zastrzeżone  © 2006 - Urząd Miasta i Gminy Dolsk       Kontakt: umig@dolsk.pl
Ten serwis korzysta z plików cookies.       Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.